Aug 19, 2026 Deixa un missatge

C276 vs C22 Hastelloy Pipe: quan s'ha d'especificar cadascun per al servei químic, marí i àcid

Si esteu comprant canonades d'aliatge de níquel per a una planta química, una plataforma offshore o una actualització d'una refineria, elHastelloy C276 vs C22La decisió sol arribar després que s'hagi descartat el 316L, el 904L i fins i tot el dúplex 2507. Tots dos aliatges pertanyen a la família del níquel-crom-molibdè i tots dos resolen problemes que els acers inoxidables no poden. Però no són intercanviables. L'elecció equivocada apareix com un atac de soldadura preferent en divuit mesos, o com una picada inesperada en un bucle de clorur oxidant per al qual el material mai es va optimitzar.

Formularis de producte

Bar & Rod

Placa i xapa

Bobina i tira

Tub i tub

Montatge: brida, te, colze, reductor, etc.

Forja: anell, eix, cercle, bloc, etc.

c276 vs c22

Què diuen les normes: UNS N10276 vs N06022

Tots dos aliatges estan coberts per les mateixes especificacions de producte ASTM per a canonades, tubs, accessoris, forjades i plaques. La diferència és la designació UNS i els límits químics.

Formulari del producte Especificació ASTM C276 (UNS N10276) C22 (UNS N06022)
Tub i tub sense soldadura ASTM B622 / ASME SB622 UNS N10276 UNS N06022
Tub soldat ASTM B619 / ASME SB619 UNS N10276 UNS N06022
Tub soldat ASTM B626 / ASME SB626 UNS N10276 UNS N06022
Accessoris ASTM B366 / ASME SB366 WPHC276 WPHC22
Forjades ASTM B564 / ASME SB564 N10276 N06022
Placa/llena/tira ASTM B575 / ASME SB575 N10276 N06022
Vara/barra ASTM B574 / ASME SB574 N10276 N06022

 

Composició química i per què és important

Element C276 (UNS N10276) C22 (UNS N06022) Efecte d'enginyeria
Níquel (Ni) Saldo (~57%) Saldo (~56%) matriu base; ductilitat i resistència SCC
Crom (Cr) 14.5 – 16.5% 20.0 – 22.5% resistència a l'àcid oxidant; estabilitat passiva de la pel·lícula
Molibdè (Mo) 15.0 – 17.0% 12.5 – 14.5% Reducció de la resistència a l'àcid; resistència a la picada
Tungstè (W) 3.0 – 4.5% 2.5 – 3.5% Resistència a la corrosió localitzada en àcids reductors
Ferro (Fe) 4.0 – 7.0% 2.0 – 6.0% La baixa Fe en C22 millora un cert rendiment àcid
Carboni (C) màx 0.010% 0.015% Tots dos ultra-baix carboni; cap risc de sensibilització
Silici (Si) màx 0.08% 0.08% Control de soldabilitat
PREN (aprox.) ~69 ~65 Tots dos extremadament alts; C22 lleugerament més baix

 

Resistència a la picada i a les esquerdes (ASTM G48)

ASTM G48 és la prova estàndard de clorur fèrric que s'utilitza per classificar els aliatges per al servei de clorur. Els números següents són rangs representatius de laboratori, mínims no garantits, però separen clarament els dos aliatges:

Aliatge PREN CPT (grau) Mètode A CCT (grau) Mètode B Índex de perforació de l'aigua de mar
316L 24 25 – 30 < 0 Limitat
2205 dúplex 35 45 – 55 20 – 25 Bé
2507 super duplex 42 70 – 80 45 – 55 Excel·lent
Hastelloy C276 ~69 ~115 – 125 ~70 – 80 Excepcional
Hastelloy C22 ~65 ~105 – 115 ~75 – 85 Excepcional

Tots dos aliatges superen tots els graus d'acer inoxidable i dúplex en servei de clorur. C276 té una temperatura crítica de picat lleugerament més alta a causa del seu molibdè i tungstè més alts. C22 té una temperatura crítica d'escletxa lleugerament millor a causa del seu crom més alt. Per a la majoria de sistemes de canonades, qualsevol aliatge està sobre-dissenyat des del punt de vista de la perforació; el veritable motor de selecció és l'entorn químic.

 

Corrosió intergranular en condicions-soldades (ASTM G28)

C22 es va desenvolupar en part per resistir l'atac preferent a la zona afectada per la calor de la soldadura-i la línia de fusió. A la prova ASTM G28 Mètode A en mostres soldades:

 

C276com-soldat: la taxa de corrosió normalment <1,0 mm/any, però pot mostrar un atac localitzat en entorns fortament oxidants si no es recuit amb solució.

C22 com-soldat: taxa de corrosió normalment < 0,5 mm/any, amb millor resistència a l'atac de HAZ en servei mixt d'oxidació/reducció.

 

Per a bobines de canonades que seran-soldades en camp i no després-recuits amb solució de soldadura -, que és la majoria d'elles, - C22 proporciona un marge de seguretat més gran contra la corrosió de la-zona de soldadura. Aquesta és una de les raons per les quals C22 s'ha convertit en el predeterminat per a plantes químiques polivalents i sistemes de canonades farmacèutiques.

 

Entorn-per-Selecció de l'entorn

Entorn de servei Millor elecció Raó
Àcid clorhídric concentrat (reductor) C276 Més contingut Mo + W
Gas de clor humit / hipoclorit (oxidant) C22 Un contingut més alt de Cr estabilitza la pel·lícula passiva
Clorur fèrric / clorur cúpric C22 Servei de clorur oxidant
Àcid nítric/clorhídric mixt (tipus aqua regia) C22 Versalitat més àmplia
Sulfuric acid, reducing, >90 graus C276 Menor taxa de corrosió demostrada
Aigua de mar / salmorra / aigua de refrigeració de clorur Tampoc Tots dos destacats; C22 marge de l'escletxa lleugerament millor
Absorbidor de desulfuració de gasos de combustió (FGD). C22 Nivells de clorur oxidant en purins
Servei àcid amb H2S (NACE MR0175) C276 o C22 Tots dos llistats; control de duresa necessari

 

Tres escenaris de projectes reals

Escenari 1 - Línia d'injecció de camps de gas àcid Saudi Aramco

Servei: gas humit agre, 8% H2S, 50.000 ppm de clorurs, 80 graus, línia de procés NPS 3. Decisió: canonada sense soldadura Hastelloy C276 segons ASTM B622, Sch 40S, recuit en solució, certificació dual-NACE MR0175, duresa inferior o igual a 23 HRC. Per què: la reducció forta de l'entorn àcid amb alts clorurs afavoreix el contingut de Mo + W de C276. MTC complet EN 10204 3.2 amb inspecció SGS per a l'aprovació d'Aramco.

 

Escenari 2 - Rotterdam Chemical Plant Clor-Línia de lleixiu àlcali

Servei: gas de clor humit i hipoclorit de sodi, 60 graus, bucle d'instruments NPS 2, bobines-soldades en camp sense recuit de post-soldadura. Decisió: tub sense soldadura Hastelloy C22 segons ASTM B622, Sch 40S, farciment ERNiCrMo-10, marcatge PED CE, EN 10204 3.1. Per què: el servei de clorur oxidant afavoreix el crom més elevat de C22. Com-soldat, la resistència a la corrosió HAZ és fonamental perquè el recuit de la solució després de la soldadura no és pràctic a la planta existent.

 

Escenari 3 - Columna de la bomba d'elevació d'aigua de mar en alta mar de QatarEnergy

Servei: aigua de mar crua, temperatura ambient, canonada NPS de 8 columnes, construcció soldada. Decisió: tub soldat C276 o C22 segons ASTM B619; elecció final basada en la disponibilitat i el cost instal·lat total. Per què: tots dos aliatges estan molt-especificats per a l'aigua de mar des del punt de vista de la corrosió. La decisió aquí és l'economia de les compres i el temps de lliurament, no la metal·lúrgia.

 

-Taula de selecció de referència ràpida

Paràmetre Hastelloy C276 (UNS N10276) Hastelloy C22 (UNS N06022)
El millor per Àcids fortament reductors, alts clorurs, servei àcid Àcids oxidants, oxidant/reductor mixt, servei crític de soldadura{0}
Contingut Cr 14.5 – 16.5% 20.0 – 22.5%
Contingut Mo + W 18 – 21% combinats 15 – 18% combinats
PREN ~69 ~65
CPT (ASTM G48 A) ~ 115 – 125 graus ~ 105 – 115 graus
CCT (ASTM G48 B) ~70-80 graus ~75-85 graus
Especificació de canonada ASTM B622 / B619 / B626 B622 / B619 / B626
Metall de farciment ERNiCrMo-4 ERNiCrMo-10
NACE MR0175 Acceptable, duresa inferior o igual a 23 HRC Acceptable, duresa inferior o igual a 23 HRC
PED / AD 2000 Acceptat amb marcatge CE Acceptat amb marcatge CE
Cost típic Una mica més baix 10 – 15% premium en talles petites

 

PMF

CanHastelloy C22substituirC276al meu projecte?

Sovint sí, però no automàticament. El C22 és el reemplaçament més segur quan el servei conté àcids oxidants, condicions mixtes d'oxidació/reducció o quan es requereix soldadura de camp sense recuit post-soldadura. El C276 segueix sent la millor opció per a àcid clorhídric concentrat, ambients amb alt-reducció de clorur i servei àcid on es necessita la màxima resistència a la picada. Torneu a-qualificar el WPS/PQR i confirmeu la química de l'MTR abans de substituir-lo.

 

Quin aliatge és millor per al servei d'aigua de mar?

Tots dos són excel·lents en aigua de mar. El C22 té una temperatura crítica de les esquerdes lleugerament millor, la qual cosa importa a les connexions amb esquerdes, sota els dipòsits o en salmorra-lent. C276 té una temperatura crítica de perforació lleugerament millor. Per a la majoria d'aplicacions de canonades d'aigua de mar, l'elecció es basa en l'entorn químic secundari (p. ex., clor-àlcali vs. FGD) i la disponibilitat, no només per la corrosió de l'aigua de mar.

 

Necessito un tractament tèrmic post-soldadura per a canonades C276 o C22?

Per al C276, es recomana el recuit amb solució després de la soldadura per als serveis més agressius, tot i que l'aliatge té un bon rendiment en les condicions-soldades per a moltes aplicacions. Per a C22, el recuit posterior a la-soldadura és menys freqüent perquè l'aliatge es va dissenyar específicament per resistir l'atac HAZ en estat-soldat. La decisió final pertany al projecte WPS/PQR i revisió d'enginyeria de corrosió.

 

Quina documentació he de sol·licitar per a un projecte de petroli i gas a l'Orient Mitjà?

Sol·licitud: certificat EN 10204 3.1 o 3.2 Mill Test amb traçabilitat total de la calor, informe PMI, registre de proves hidrostàtiques, informe d'inspecció dimensional, declaració NACE MR0175/ISO 15156 i certificat d'inspecció de tercers-(SGS, Bureau Veritas, TÜV o DNV) quan ho requereixi el propietari. Per als contractes de Saudi Aramco i ADNOC, confirmeu també que el proveïdor es troba a la llista de proveïdors aprovats o pot passar l'auditoria de pre-qualificació.

 

Quin és el requisit PED per a la canonada Hastelloy a Europa?

Tant la canonada C276 com la C22 utilitzades en equips a pressió europeus que transporten fluids perillosos del grup 1 han de portar el marcatge CE segons PED 2014/68/UE. Les categories II a IV requereixen la participació de l'organisme notificat. L'MTC ha de fer referència a EN 10204 3.1 o 3.2, i el DoC ha d'enumerar l'estàndard harmonitzat aplicable o l'aprovació del fabricant del material.

 

Encara estàs decidint entre Hastelloy C276 i C22 per al teu proper projecte?

HUITONG subministra tubs d'aliatge de níquel sense soldadura i soldadura en ambdós graus segons ASTM B622/B619/B626, amb total compliment NACE MR0175, marcatge PED CE per a enviaments europeus i certificació EN 10204 3.1/3.2. Envieu les vostres condicions de procés o MTO amarket@htpipe.como WhatsApp+86-19339900201per a una mateixa-setmana de selecció d'aliatges i resposta de preus.

Contacta ara

 

 

 

Enviar la consulta

whatsapp

Telèfon

Correu electrònic

Investigació